این یادداشت ها قرار بود در روزنامه ها و مجلات به ظاهر معتبر تر از وبلاگ من منتشر شود ولی روزنامه ها، یا آنها  را قبول نکردند و یا گفتند ما همه ی آن را چاپ نمی کنیم و چون خیانت در امانت می شد من نوشته ها را به آنها تحویل ندادم و ناگفته نماند از سایت ایران تاتر با من تماس گرفتند که یادداشتها را به انها بدهم اما چون این هنوز زمانی بود که روزنامه ها جواب قطعی به من نداده بودند ، این کار را نکردم و اجازه خواستم و قول دادم اگر روزنامه ها به وعده شان عمل نکردند من به یادداشت ها را به انها بدهم که این کار را کردم ولی انگار نوشدارو بعد از مرگ سهراب تلقی شد و دلگیر شدند .و یادداشها را منتشر نکردند و بیشتر از همه من را شرمنده این بزرگان کردند ولی من یادداشت ها را در این جا منتشر می کنم و با تمام وجود از این عزیزان سپاسگذارم

1دوستی با من تماس گرفت و اطلاع داد که دوستمان  داود فتحعلی بیگی در آستانه شصت سالگی است.من بیش از بیست و پنج سال است که فتحعلی بیگی را می شناسم و با او در بسیاری فعالیت ها ی پزوهشی ،جشواره ای و دیگرفعالیت های مرتبط با نمایش های سنتی و آیین هایی که جنیه هنری مورد توجه هردوی ما بود همکاری داشتم . اما وقتی به ((شصت سالگی))این هنرمند اشاره شد ،باید برحضور مفید او در فعالیت های هنری متمرکز شد و باید دید آیا هنرمند در هدف و عملش تا چه اندازه موفق بوده است.

می دانیم که هدف این هنرمند از آغاز فعالیت در حوزه نمایش و تآتر بر سنت های نمایشی و تعزیه خوانی به عنوان آیینی که می تواند در عرصه نمایش مفید واقع شود متمرکز بود و همواره به عنوان بازیگر و کارگردان ،به پزوهش در این حوزه پرداخت و از تحقیق میدانی نیز غفلت نورزید . همچنین علاقمندی او به تعزیه یا شبیه خوانی نیز سبب شد تا او در این زمینه تحقیقات ارزشمندی به انجام رساند و در امر تعزیه  سازی و یا تعزیه خوانی نیز تجربه های مفیدی به دست آورد به طوری که امروز او یکی از برترین نسخه شناسان تعزیه است. نتیجه مطالعات او در نمایش های سنتی ایرانی مثل نمایش شادی آور تخت حوضی و خیمه شب بازی .آیین تعزیه خوانی ،مقالات متعددی که در نشریات تآتری کشور به چاپ رسیده است. همچنین کوشش او در گرد آوری نسخه های تعزیه و اسناد مربوط به نمایش های تخت حوضی که مجموعه های ((دفتر تعزیه)) و (( دفتر تقلید)) انتشار یافته اند ،ستودنی است.

 فتحعلی بیگی همچنین بنیانگذار کانون نمایش های سنتی و آیین هاست و از پایه گذاران انجمن تعزیه ایرانیان.

اما آنچه در حوزه تآتر فتحعلی بیگی را ممتاز می کند این است که او در تمامی سالهای فعالیتش تنها اهداف یاد شده را دنبال کرد چون برخی دیگر از هنرمندان بی انکه بخواهد خود را با عجله جهانی کند ،راه خود را دنبال کرد و توانست امروز در زمینه نمایش های سنتی و ایین تعزیه خوانی صاحبنظری مورد اعتماد باشد که بسیار ارزشمند است . موفقیت بیشتر او را آرزومندم.

لاله تقییان

 

+ نوشته شده در جمعه ۱۳۸۹/۰۳/۲۱ساعت 19:36 توسط مهدی صفاری نژاد |